Tai chi otázky a odpovědi

Tai chi odpovědi na otázky

Máte dotazy? Trápí vás nějaká otázka, na kterou nemůžete najít odpověď? Zkuste si přečíst "nejčastější dotazy a odpovědi". 

Otázky na kurz tai chi v Ostravě

Jsou kurzy tai chi i pro začátečníky?

Ano, jsou. Všechny vypsané kurzy, kde jsou volná místa jsou tak kurzy tai chi pro začátečníky. Každý jsme začínali a půjdeme ve výuce tai chi krůček po krůčku, takže nemusíte žádné obavy. 

Zdravotní tai chi cvičení je fyzicky nenáročné a se mnou díky mé praxi jej mohou cvičit i zájemci mající zdravotní omezení. Dovedu cvičení přizpůsobit tak, aby jej mohli cvičit nejen lidé zdraví, ale i ti se zdravotními problémy a nebo senioři mající problémy třeba s rovnováhou.

Máte zkušební lekce. Jaký je průběh takové lekce?

Ano, vyzkoušet si cvičení můžete předem. Lekce k vyzkoušení trvá 1 hodinu a je zdarma. Nejprve nás čeká zdravotní rozcvička a ta nám zabere zhruba 10 minut. Procvičíme celé tělo od hlavy až k patě. V rámci rozcvičky nás čekají i cílené zdravotní cviky na krční, hrudní a bederní páteř nebo na kyčle.

Poté jsou různá metodická cvičení. Ukážu první čínský cvik na klouby rukou, které vás mohou bolest z práce s počítačovou myší. Tyto cviky vám uvolní ztuhlost a dovedou zmírnit či odstranit bolest ramene, lokte i zápěstí. Cvičení trvá asi 20 minut a jsme v půlce lekce.

V druhé části zkušební lekce tai chi nás čekají první pohyby a cviky tai chi ze úvodní základní sestavy, které pomáhají od bolesti zad.

Řeknu vám, jak pomáhá cvičení tai chi na stres, proč funguje na svalové napětí i jak zmírní a odstraní bolest páteře ze sedavé práce.

Je cvičení tai chi v Tchaj-ti centru omezeno věkem? Mám totiž 50 roků a nevím, jestli cvičení zvládnu. 

Ne, cvičení tai chi není omezeno věkem. Je opravdu jedno, jestli je vám 30 let, 50 nebo 75 let. Důležité je mít chuť cvičit a mít takové zdraví (klidně i se zdravotním omezením), které vám dovolí absolvovat tai chi trénink, který není vůbec náročný

A fyzická kondice? Ta může být klidně nulová, protože tai chi cvičíme se zaměřením na zdravotní stránku a kondici lze zlepšovat postupně. 

Jaký je nejčastější věk v kurzech Tchajti centra? Na odpoledních a večerních kurzech je věk mezi 45 až 55 let. 

U dopoledních kurzů tai chi pro seniory je to věk mezi 65 až 75 roy. Nicméně cvičí se mnou 60 letí i ženy mající 85 let.

Mohu cvičit s tebou Marceli i se zdravotním omezením? Jsem úřednice, mám artrózu a bolí mě záda.

Tai chi kurzy a lekce se mnou jsou určeny všem i těm co mají zdravotní omezení. Samozřejmě záleží na nemoci jako takové, protože některé nemoci vám cvičit ve stoje jako jsou pohyby tai chi nedovolí. 

Na artózu je tai chi cvičení ideální, Člověk s títmo onemocněním by měl pravidelně cvičit a tai chi je v tomto případě efektivní. Proč? Protože fyzicky uvolňuje i posiluje ochablé svaly. A také přináší pocit příjemného fyzického a psychického uvolnění.

Na bolavá záda způsobené sedavou prací v kanceláři je rovněž cvičení tai chi ůčinné.

Jsem seniorka a ráda bych cvičila tai chi? Máte kurz tai chi pro seniory?

Mám skvělou zprávu. Ano, kurzy cvičení pro seniory pořádám. Podmínkou je, aby zájemce měl minimálně 60 let. 

Cvičení tai chi je prevencí pádu, takže se snažím udržet či zlepšit seniorům rovnováhu což se daří. 

Také cviky tai chi zmírňují bolest v zádech, uvolňují ztuhlé klouby a svalové napětí. Skvěle pročistí unavenou hlavu od stresu a zklidní mysl.

Cvičíte tai chi i s muži? Je to vhodný trénink i pro muže?

Muži se mnou samozřejmě cvičí také, ať na večerních kurzech, tak na dopoledních kurzech pro seniory. I chlapy mají zdravotní problémy a mají bolesti zad, potřebují mít rovná záda, procvičit tělo a mít i duševní rovnováhu. 

Jen pro část mužů je tai chi málo "akční", takže přiznávám, že na kurzech je větší počet žen než mužů.

Nejsem z Ostravy a nemohu jezdit na vaše tai chi kurzy. Nemůžete mi poradit, jak se tai chi učit sám? 

Vzdálenost a čas nemusí být problém. Mám online tai chi výuku, která je odlišná od ostatních klubů, které poskytují online cvičení.

Mám pro vás tai chi online učebnu, kde můžete cvičit podle tai chi videotéky, což jsou předtočená výuková videa tai chi. V učebně máte nejen videa, ale i texty a chat, kde pokládáte otázky, pokud vám ve výuce není "něco"jasné". 

Hlavně mám však metodu, která vás motivuje a udrží při cvičení, i když je výuka online. A k tomu následně mám pro "online klienty" speciální víkendové semináře v Ostravě, kde provedeme korekce naučených tai chi pohybů a forem (cviků).  

Tai chi výuka probíhá v tělocvičně školy? Kolik lidí je na kurzu?

Výuka tai chi se mnou není v tělocvičně a není na kurzech 20 či 30 lidí. Já jdu jinou cestou. Mám vlastní menší prostor, kde je tai chi studio. Trénink tai chi probíhá v menší skupince do 8 lidí na lekci. Dá se říct, že je to skupinová privátní výuka tai chi.


Musím si pořídit speciální tai chi oblečení, karimatku a pomůcky pro cvičení? 

Pro své cvičení taiji nepořebujete nic speciálního co byste museli kupovat jen proto, abyste mohli začít cvičit.


Cvičila jsem jógu a zameškanou lekci jsem si nemohla nahradit. Je to stejné i v Tchaj-ťi centru?

Ne, není. Vím, že kluby tai chi a dalších styly cvičení často nedovolují lidem si lekce nahradit.  

Chápu vás a vím, že každý může onemocnět, musí zůstat přesčas v práci či přijde jiná nenadálá situace, která vám brání se na lekci dostavit. 

Snažím se být férový, takže zameškanou lekci si můžete nahradit a to zdarma v rámci platnosti kurzu. 

Například váš kurz je v pondělí v 16:00. Náhradu lekce můžete absolvovat opět v pondělí, jen o hodinu později a to v pondělí v 17:00. Také je možnost náhrady lekce v úterý, středu či čtvrtek.

A navíc budete mít zdarma přístup k online učebně, kde jsou výuková videa cviků, které se právě učíte. Můžete si tak v klidu domova vše zopakovat.

Mohu chodit cvičit jen 1x týdně?

Ano. Naprostá většina klientů se mnou trénuje taiji 1x týdně a přesto je cvičení účinné a pomáhá. Bolest zad mizí a negativní emoce ze stresu odchází. Cítí se skvěle na těle i duši.

Mohu se naučit tai chi online?

Myslím, že záleží na programu online výuky. Dnes je spousta druhů cvičení online, ale z praxe vím, že si člověk koupí přístup třeba na online cvičení jógy na záda. Jediný kontakt, který mezi prodávajícím (jógové studio) a kupujícím (zákazník) je, že zašle peníze za kurz. A to je vše. Sem tam nějaká nabídka na email, že zrovna probíhá sleva třeba na kurz jógy pro lepší spánek a vy přece slevu nesmíte promeškat. Jinak nic, žádná podpora a pomoc.

Na druhou stranu věřím, že existují i dobré nabídky výuky online, ať na jógu, pilates či jiné cvičení, ale těch asi bude pomálu. 

Snažím se v online výuce tai chi o obdobný přístup, jako na živém cvičení. Být v kontaktu s Vámi a opravdu Vás něco naučit, aby Vám to bylo k užitku. Aby záda byla rovná a nebolela. Unavená hlava si odpočinula od stresu.

Má výuková videa obsahují informace, jak se cvik provádí a také nevhodné pozice, kterým se máte vyhnout. Jsem s Vámi v kontaktu díky chatu (případně emailu). Navíc díky metodě výuky se snažím Vás motivovat a udržet při pravidelném tréninku i když je náš společný trénink online. 

Orientuji se převážně na klienty z Ostravy a okolních měst, kteří to nemají daleko a mohou pak přijet na občasné speciální víkendové semináře v Ostravě, kde provedeme korekce naučených tai chi pohybů a forem (cviků).

Musím se ve vašem kurzu učit i tai chi sebeobranu? Nebo musím jezdit na soutěže?

Ne, nemusíte. Necvičíme tai chi jako bojové umění ani Vás netrénuji na sportovní soutěže. Netrénuji vás tak pro sebeobranu ani medaile.

V kurzech se specializuji na zdravotní stránku člověka. Cvičíme tradiční umění tai chi, ale mé zaměření je na páteř, klouby, stres a psychika. Snažím se zlepšit život těm co již mají zdravotní problémy. 

Těm co jsou zdraví je cvičení tai chi se mnou prevencí před bolestí páteře z kancelářské židle a úlevou od stresu.

Platím kromě kurzu ještě další poplatky třeba vstupní členský poplatek? Musím se zavazovat ke členství jako ve fitness?

Ne, žádné poplatky nehradíte. V TchajTi centru neplatíte žádné aktivační poplatky ani členské příspěvky či kauce. Jediné co si hradíte je vámi vybraný kurz tai-chi.

Také nepodepisujete žádné smlouvy o klubovém členství. Vše je snadné a jednoduché, protože si vyberete váš kurz taiči, uhradíte kurzovné na 2 měsíce a je to.

Mohu uhradit kurz formou FKSP nebo zaměstnanckou benefitní společností?

 Ano, můžete. Taiji kurz můžete uhradit jak přes FKSP, tak přes benefity jako je Sodexo, Edenred či Benefit plus.

Mohu přenést již zaplacený kurz na někoho ze svých blízkých v případě nemoci a nepředvídatelné udalosti?

 Ano, můžete. Pokud v průběhu kurzu tai-či zjistíte, že vám například zaměstnavatel změnil pracovní dobu a nyní kurz nestíháte či jiné nastanou jiné neočekávané situace, které vám brání v účasti již zaplaceného kurzu tai-chi-chuan může za vás zbývající část kurzu cvičit někdo jiný, kterého určíte za svého náhradníka.

Stačí se osobně domluvit na tréninku nebo emailem či telefonicky a rád vám vyjdu vstříc.

Mohu na vaše lekce taiji přihlásit své dítě?

 Je mi líto, ale bohužel nemám kurzy tai chi pro děti do 15 let. Lekce taiji jsou určeny pro dospělé zájemce a děti potřebují jiný přístup ve výuce a být v dětském kolektivu. Z tohoto důvodu děti školou povinné nemohou cvičit na lekcích pro dospělé. 

V Ostravě je dostatek sportovních oddílů, které se věnují dětem a určitě vyberete tu správnou aktivitu pro vaši dceru či syna.

Kdo nejčastěji cvičí tai chi v TchajTi centru? Ženy nebo muži?

Nejčastěji jsou to ženy, ale i muži mají zde své místo. Jsou to lidé, kteří často trpí na stres a bolest zad díky své práci. 

Nejvíce to jsou zaměstnanci z kanceláří. Namátkově jsou to pozice jako je účetní, administrativa, referentky, ajťáci a další pozice mající sedavé zaměstnání. 

A také úředníci ze státních úřadů v Ostravě jako je Úřad práce, Krajský úřad či Finanční úřad. 

Další pozice hojně zastoupená jsou pedagogové z řad základních, středních a vysokých škol.

A jaké důvody jsou nejčastější, se kterými lidé k vám chodí cvičit?

Těch důvodu je více, ale nejčastěji to jsou: 

Další důvody jsou bolest zápěstí z práce na počítači, ztuhlé kyčle ze sedavé práce či dlouhodobé bolesti hlavy od krční páteře. 

Poté i vážnější onemocnění jako jsou bércové vředy, osteoporóza nebo artróza či po cévní mozkové příhodě.

Tai chi se mnou je cvičení, které všem přináší pocit příjemného fyzického a psychického uvolnění.

Je u Tchajťi centra nebo v jeho blízkém okolí možnost bezplatně parkovat?

Ano, je. Tchajti centrum sídlí v kancelářské budově Hutní projekt. To je hned u zastávky mhd "Dům energetiky". 

Můžete zdarma parkovat na ulici Koruní, která je vedle budovy, kde cvičíme. 

Další možnost je parkování zdarma na parkovišti u obchodního centra Futurum Tesco, které je naproti od nás. Stačí jen přejít křižovatku z parkoviště a jste u jás v Tchajťi centru.

Jak daleko je zastávka MHD od tai chi centra?

Zastávky máte jen pár metrů od TchajTi centra. Můžete využít tramvaj nebo autobus, v tomto případě je to zastávka "Dům energetiky", která je hned přes cestu. 

Dále zastávky "Futurum" (autobus, trolejbus) nebo "Dům vodohospodářů" (trolejbus). Ty jsou u obchodního centra Futurum, které je jen pár metrů přes křižovatku. 

Jaký je nejlepší způsob, jak vás mám kontaktovat?

Máte-li dotaz, tak nejlepší možnost je napsat mi na email marcel@tchajti.cz 

Také mi můžete samozřejmě i zavolat na 606 / 58 25 58, jen prosím počítejte s tím, že ne vždy mohu Váš hovor přijmout. Mohu právě učit tai chi a lekci tak nemohu přerušit. Nebo mohu řídit auto či vyřizovat něco na úřadě. Věřím, že to pochopíte a zkusíte zavolat později nebo mi napíšete email či vyplňte "telefonní formulář" na stránce "kontakt" a já Vám zavolám.

I když jste si pročetli nejčastější dotazy a odpovědi, přesto můžete mít potřebu něco dovysvětlit nebo můžete mít otázku, která není zde uvedená. Ničeho se neobávejte a napište mi marcel@tchajti.cz  nebo mi zavolejte na 606 / 58 25 58 a já Vám rád odpovím.