Účinky tai chi cvičení

Jak dlouho trvá, než tai chi začne fungovat? 

Častá otázka je: za jak dlouho pocítím zdravotní přínosy tai chi? 

Okamžitá úleva

Naučit se první základní pohyby taiji obvykle trvá asi 2 až 3 měsíce. Výhody cvičení tai chi však můžeme pociťovat okamžitě. 


Již při prvních pohybech ve formě začínáme ztělesňovat principy tchaj-ťi. Přichází svalové uvolnění. A také soustředění se na koordinaci pohybů což přináší okamžitou úlevu od stresorů.

Opravdu má tai chi zdravotní účinky?


Ano, má. Tai chi posiluje jak dolní, tak horní končetiny, zlepšuje kondici i rovnováhu a podle studií snižuje pády. Také pomáhá lidem s artritidou, kterým zmírňuje potíže. Tai chi dovede zachovat svalovou síluy a udržet funkční rozsah pohybu v kloubech.


Pomáhá i na bolest v zádech, která je součástí našich životů díky době sedavé. Uvolní a rozpohybuje ztuhlé tělo. Zmírní nebo odstraní bolest krční páteře, bolest hrudní páteře i bolest bederní páteře.


Existují také obrovské emocionální a duševní výhody. Vědomé pohyby a pozorná mysl pomáhají lidem, aby se cítili uvolněněji a přítomní ve svém těle. To snižuje úzkost, stres a mírné deprese. Člověk tak zlepšuje paměť, soustředění a může mít i lepší spánek. 


Tai chi je po staletí pilířem tradiční čínské medicíny. I různé studie potvrzují, že tai chi je pro zlepšení kvality života a psychické pohody opravdu efektivní. I když já osobně a absolventi kurzů tai chi mají jen ty nejlepší zkušenosti s působením tai chi pro zdraví fyzické i psychické, tak abych byl objektivní, musím uvést, že oficiálních studií ještě není tolik, aby účinky na různé zdravotní problémy a onemocnění byly zcela vědecky potvrzeny. 

Co je na tai chi těžké?

I když je většina pohybů tai chi jednoduchá, tak múže být pro nás trochu oříšek se vyrovnat s koordinací. 


V tai chi pohybujeme celým tělem jako celek, pohyby jsou pro nás nezvyklé což může být pro v začátku komplikované. 


Cvičíte aerobik? Pro některé z vás, zájemce o tai chi z těchto aktivit může být problém pomalost. Cvičí se jemně a pomalu.


Výhodou je, že k tomu, abyste začali cvičit tai chi, nemusíte kupovat žádné speciální vybavení ani mít odborné znalosti.

Tai chi meditace všímavosti v pohybu


Každodenní stres patří v hektické současnosti mezi častý jev. Jak ovládnout stres? Až příště pocítíte tlak každodenního života, zkuste techniku tai chi. 


Zjistíte, že vám dává ticho, klid a pohodu, které potřebujete pro klidnou hlavu. Při pohybech přichází stav všímavosti a zapomenete na to, co vás trápí.


Pohyby tai chi vyžadují, abyste se soustředili. Je to meditace v pohybu. Soustředíte se na to, co právě děláte, než na všechno ostatní, co se děje ve vašem životě. Cvičení tai chi všímavosti je tak skvělým prostředkem proti stresu.

Shrnutí účinnosti tai chi

Co dělá tai chi pro naše tělo?

Těch zdravotních benefitů je daleko více. Nejlepší je zažít účinky na vlastním těle. Jak? Cvičte tai chi. Kde v Ostravě cvičit? Zkuste Tchajťi centrum a vypsané kurzy.