Výhody cvičení tai chi pro seniory

Jaké výhody má tai chi cvičení pro seniory?

Proč je cvičení pro seniory v pozdějším věku důležité?

Stárnutí a stáří

Zdravý pohyb pro kvalitu života 


Stáří je v současné době bohužel zatíženo vysokou nemocností a způsobuje zhoršování fyzické zdatnosti i soběstačnosti. V případě nedostatku pohybu a pohybové aktivity dochází k nedostatečné stimulaci základních fyziologických procesů. 


Můžeme tak říct, že pohyb u starších lidí má mnohem větší význam než u mladších, protože pohybovou aktivitou lze zdravotním komplikacím předejít. 


S pohybem souvisí kvalita života. Vhodná pohybová aktivita zpomaluje rychlost stárnutí a zvyšuje kvalitu života seniorů.

Co je tai chi

Tai Chi? Harmonie mysli, těla a ducha. 


Dnes se ponoříme do starověkého umění Tai Chi, prozkoumáme, jak může cvičení tai chi pozitivně ovlivnit životy seniorů, zlepšit jejich fyzické zdraví, duševní pohodu a sociální interakce. 


Tai Chi, jemná a půvabná forma cvičení, která vznikla v Číně před staletími. Je to čínské bojové umění, které se praktikuje po generace. V současné době se však tai chi trénuje převážně pro zdravotní benefity a trénink bojových aplikací ustoupil do pozadí.


Zahrnuje pomalé, rozvážné pohyby a techniky dýchání, které podporují pocit vnitřního klidu a míru. Cvičení tai chi obsahuje principy rovnováhy, harmonie a plynutí, takže se dokonale hodí i pro seniory, kteří hledají jemné, ale účinné způsoby, jak zůstat fyzicky fit a emocionálně odolný. 


Tai chi pro seniory je tradiční tai chi cvičení, jen se metodika tréninku a přístupu přizpůsobuje možnosti cvičení seniorů. 


Jedna z nejlepších věcí na tai chi pro seniory je, že každný senior může zažít všechny zdravotní výhody bez velkých investic do speciálního vybavení a zvláštního oblečení. Pro cvičení totiž potřebujete jen běžné oblečení, ve kterém se cítíte pohodlně a příjemně.

Benefity tai chi pro seniory v Ostravě

Úžasné zdravotní výhody pro seniory


Tai chi zlepšuje rovnováhu a stabilitu u seniorů

Pohyby tai chi obsahují cviky, kde přesouváme váhu z jedné nohy na druhou, krokujeme a zvedáme jednu či druhou nohu, kdy jdeme nohou vpřed, do strany i vzad. To pomáhá zlepšit rovnováhu a stabilitu u seniorů. 

Na cvičení tai chi v Tchaj-ti centru Ostrava máme i metodická cvičení pro seniory pro zlepšení rovnováhy a stability seiorů, tzv balanční cvičení.

To je zvláště důležité při prevenci pádů, které mohou být pro starší dospělé významným problémem. Pravidelné cvičení tai-chi může seniorům zlepšit propriocepci (dovednosti na udržení stability těla), umožňuje seniorům udržet kontrolu nad svým tělem a snižuje riziko náhodných zranění. 


Tai chi snižuje stres a mírné deprese

Meditativní povaha cvičení tai chi podporuje u seniorů čas strávený v přítomnosti, pozorovat a uvědomovat si svůj prožitek v pohybu, který se v daném okamžiku odehrává. Koncentrovat na sebe, dech a pohyb. Jednoduše můžeme říci, že naše mysl, pokud se věnuje přítomnosti, tak odpočívá a snižuje negativní stres.

Při tai chi se tak soustředíme na to, co se děje právě teď. Návrat do přítomnosti. To vytváří energii, klid a přináší radost.  

Senioři v Ostravě mohou díky cvičení v Tchaj-ti centru těžit ze snížené úrovně stresu, což vede k lepší emocionální pohodě. Součástí cvičení je i dýchání, kdy využíváme dechová cvičení v pohybu proti stresu.

Jako trenér cvičení pro seniory věřím, že je tai chi cesta k duševnímu zdraví, ale i štěstí a spokojenosti.


Tai chi zmírňuje ztuhlost a bolest kloubů 

Účinky stárnutí kloubů nemůžete zvrátit, ale přestože některé léky mohou pomoci zvládnout bolest a zánět při artritidě, stále se může objevit ztuhlost. 

Jak na ztuhlost kloubů? Je třeba být aktivní a zapojit se do cvičení, které jemně uvolňuje, postupně zvyšuje svalovou sílu i flexibilitu. Takovým cvičením seniorů může být právě tai chi pod vedením zkušeného trenéra seniorů.

Bezpečné, pomalé a plynulé pohyby cvičení tai-chi jemně protahují a mobilizují klouby, zmírňují ztuhlost kloubů na rukou i nohou, podporují flexibilitu a posilují svaly kolem kloubů. 

To může být zvláště přínosné pro seniory, kteří se potýkají s artritidou nebo jinými onemocněními souvisejícími s klouby.


Tai chi zlepšuje kognitivní funkce 

S přibývajícím věkem se však kognitivní funkce u člověka zhoršují. Kognitivní funkce mimo jiné jsou paměť, koncentrace nebo prostorová orientace. 

Kombinace fyzického pohybu a duševního zaměření stimuluje mozek, podporuje paměť i celkové kognitivní zdraví.

Pravidelné cvičení tai chi je spojeno se zlepšením kognitivních funkcí a mentální jasností. Koordinační pohyby obsahují pohyb rukama i nohama, přenos váhy, zvedání a klesání těžistě, vytáčení pasu, uvolnění. Díky tomu nutíme tak svůj mozek, aby usilovně přemýšlel, zatímco zároveň provádíme plynulé pohyby těla.

Pomalé pohyby tai chi tak mohou pomoci zpomalit kognitivní pokles nejen u seniorů.


Tai chi mírní bolest zad a zlepšuje držení těla 

Ukazuje se, že pomalé, plynulé a soustředěné pohyby tai chi pro seniory dovedou mírnit či odstranit bolest zad nejen u lidí 65+. Cviky tai chi jemně protahují a posilují svaly trupu i končetin, ale zároveň i uvolňují.

Díky tomu nejen senioři pociťují snížení a úlevu od bolesti v zádech. Starší lidé 65+ tak díky tai chi mohou chodit opět po schodech místo používání výtahu, snadněji vstávají během dne ze židle či ráno z postele. 

Na nákupech se senioři neopírají o nákupní vozík kvůli bolesti zad (navíc v nevhodných a nahrbených pozicích), ale vozíku se jen přidržují a stojí vzpřímeně a uvolněně. Dochází tak k lepšímu držení těla, lidé se dovedou srovnat.


Tai chi buduje svalovou sílu 

Bolest zad u seniorů mimo jiné způsobuje svalové napětí, špatný postoj jako jsou prohnutá záda, předsunutá hlava, shrbená ramena, nedostatečný dech. Také pokud jsou svaly ochablé, chybí souhra postavení, dochází k bolesti páteře.

Funkcí hlubokého stabilizačního systému je udržet přesné postavení hlavy, páteře a jejích kloubů a pánve vůči sobě. 

Pohyby tai chi zapojují různé svalové skupiny, což přispívá ke zlepšení svalového tonusu a síly u seniorů. 

Cvičením posilujeme svaly na nohou a zvyšujeme flexibilitu a stabilitu kotníků a dalších kloubů. Zlepšujeme sílu jádra (hluboký stabilizační systém trupu a páteře). Jsou to svaly, které se podílejí na udržení trupu ve vzpřímeném postavení a během všech aktivit jako je třeba chůze, stoj či sed.

Z vlastní tai chi trenérské praxe vím, že nejen u seniorů dochází k úlevě od bolesti zad a nemusí brát pilulky na bolest od páteře.


Tai chi zmírňuje bolest hlavy 

Stres? Naše tělo na stres reaguje svalovým napětím. Tenze se následně projevuje hlavně v oblasti šíje (krční páteř, ramena, hlava). Svaly se stahují a způsobují napětí, které často vede až k tenzní bolesti hlavy. Dlouhodobý stres zároveň může spustí řetězec reakcí, které vedou k migréně (řetězec začíná u změn krevních koncentrací, které ovlivňují krevní cévy). 

Tai chi může zlepšit seniorům duševní zdraví dýcháním, koordinací a relaxací. Senior tai chi může pomoci u epizodické migrény (bolest hlavy méně než 15 dů v měsíci). Uvolňuje svalové napětí a regeneruje tělo.

Pohybová meditace, jak se občas tai chi cvičení říká povzbuzuje lidi, aby zaměřili svou pozornost na přítomný okamžik. 

To vše v tai chi pomáhá nejen seniorům na epizodické migrény, na bolesti hlavy od krční páteře či na bolest hlavy od svalového napětí v oblasti šíje.


Tai chi pěstuje trpělivost 

Jakmile musíme na něco čekat, považujeme to za problém. Je to zrychlená doba, ve které často lidé chtějí ideálně všechno teď hned. A tak si ani neuvědomujeme, že ztrácíme jednu z vnitřních dovedností a tou je trpělivost.

Jak trénovat trpělivost u seniorů? Cvičení, které vrací, pěstuje a rozvíjí trpělivost. Tai chi. Učení se koordinačním pohybům podporuje trpělivost nejen u seniorů. Schopnost opakovaně vykonávat požadovaný pohyb až do doby, než se dostaví žádoucí výsledek. A tak senioři získávají svoji ztracenou trpělivost zpět na tai chi.


Tai chi stimuluje vnitřní orgány 

Péče o vnitřní orgány seniorů je důležitá, protože na nich závisí naše zdraví Pokud senioři často přes den sedí ve špatné poloze, tak bránice nemůže dostatečně vykonávat svoji funkci a tím se zvýší tlak na páteř. To ovlivňuje i hybnost vnitřních orgánů, které nemají dostatečný prostor a může docházet k poruše jejich funkce. 

Pohyby tai chi nepřetržitě masírují naše vnitřní orgány, včetně plic, srdce, jater, ledvin a sleziny. Neustálé otáčení pasu a končetin vytváří jemné vnitřní tlaky, které vytvářejí blahodárné stlačení našich orgánů.  

Také propojení cvičení a hlubokého dechu nám pomáhá stlačit a uvolnit vnitřní orgány. Tím je prokrvíme, masírujeme a stimulujeme ke správnému fungování. A to vše se výuce tai chi děje.

Jak začít s tai chi jako senior?

Nejlepší a jediný způsob, jak zjistit, jestli je tai chi účinné a zdali vám sedne je jej vyzkoušet. 


Trenér seniorů

Pokud s praxí tai chi jako senior teprve začínáte, živé lekce s trenérem, který má dostatečnou zkušenost s výukou seniorů je nejlepší způsob, jak začít. Jen zkušený trenér ví, na co si dát pozor u cvičení se seniory a umí cviky přizpůsobit zdraví a kondici každého seniora. Trenér bez praxe s výukou seniorů vám může ublížit.

Našli jste tai chi trenéra seniorů? Skvělé. V kurzu pro seniory se tak setkáte i s dalšími fanoušky tai chi, kteří jsou naladěni na stejnou vlnu jako vy. 


Věková kategorie 

Některé kluby tai chi mohou mít specializované cvičení seniorů od 50 let, jiné od 60 či 65 let. V jiných školách tai chi cvičí všichni společně bez rozdílu věku. Vedle sebe tak může cvičit 16 letý mladík a 70 letá dáma.


Výuka z knihy

Neučte se tai chi z knihy podle textů a fotek. Unikne vám spousta podstatných věcí a s největší pravděpodobností budete cvičit nesprávně.   


Online tai chi výuka seniorů

Neznám žádný klub tai chi, který nabízí v ČR online tai chi výuku zaměřenou jen na seniory, kteří potřebují v tai chi online výuce jiný přístup.

Často kladené otázky na cvičení tai chi pro seniory

Je tai chi kurz pro seniory omezen věkem?

Tai chi je vhodné pro lidi všech věkových kategorií, mladší i starší, pro ženy i muže, takže včetně seniorů. 

Limitující je jen zdravotní a fyzická kondice a osvědčilo se mi jako trenérovi kurzy rozdělit a mít i výuku zaměřenou speciálně na lidi 60 let a více, přizpůsobit jim tak trenérský přístup i samotné cviky tai chi.

Nicméně mám večerní kurzy a lekce, kde aktivní lidé 60+ cvičí společně s lidmi středního věku.

Říká se, že začít cvičit má význam v každém věku. Potvrzuje se to i v tai chi?

S pohybem souvisí kvalita života. V případě nedostatku pohybu a pohybové aktivity dochází k nedostatečné stimulaci základních fyziologických procesů, což se může projevit ve formě poruch a nemocí zejména pohybového systému.

Mohu tak potvrdit z vlastní trenérské praxe, že seniorské cvičení tai chi můžete začít cvičit i ve velmi pozdním věku jako jedna z mých klientek, která má 87 let.

S jakými potížemi senioři do tai chi nejčastěji přicházejí? Co je trápí?

Nejčastěji jsou to potíže s rovnováhou a obavami z pádu. Chtějí zlepšit stabilitu a mít tak větší jistotu.

Dále jsou to bolesti zad a kloubů, oslabené svaly a svalové napětí, také stres a nesmím zapomenout na zhoršující paměť. To jsou asi nejčastější potíže, které je trápí. 

Je tai chi jako cvičení fyzicky náročné pro seniory?

Tai chi je cvičení lze upravit tak, aby vyhovovalo různým úrovním kondice, takže je přístupné a šetrné k tělu každého zájemce. 

Může tai chi pomoci seniorům s artritidou?

Ano, cvičení tai chi může být prospěšné pro seniory s artritidou. Jeho jemné pohyby a zaměření na pohyblivost kloubů může zmírnit ztuhlost a nepohodlí. 

Tai chi doporučuje i organizace jako Revma liga ČR, která sdružuje pacienty, lékaře a zdravotníky.

Jak často by senioři měli cvičit tai chi?

Pro optimální přínos se seniorům doporučuje cvičit tai chi dvakrát i třikrát týdně jako jiná cvičení. 

Nicméně stačí cvičit i 1x týdně jako naprostá většina seniorů a pocítíte zdravotní efekt tai chi. Vím to ze zkušeností  seniorů, kteří se mnou tai chi cvičí. Důslednost je klíčem k dosažení pozitivních výsledků.

Existují nějaké sociální výhody pro seniory, když se zapojí do lekcí Tai Chi?

Pro seniory pohybová aktivita jako je tai chi může být prostředkem pro udržení si sociálních vazeb a sociální role. Význam pohybové aktivity se tedy s přibývajícím věkem zvyšuje.

Tai chi kurzy poskytují seniorům podpůrné a sociální prostředí pro interakci, navazování přátelství a budování smyslu pro komunitu. 

Jsou senioři, kteří mají rodiny na druhé straně republiky a cítí se osamoceni. Právě díky tai chi si si můžete najít přátele na stejné vlně což se u nás v Tchaj-ti centru Ostrava běžně děje. Střetávají se nejen na lekcích tai chi, ale chodí společně třeba kafíčkovat.

Co poradit seniorovi, který celý život necvičil. Jak se k tomu „přinutit“?

Na to je těžká odpověď. Motivace u starších osob je obtížný a dlouhodobý proces a její vhodné formy jsou podstatné pro trvalejší zájem o pohybovou aktivitu.

Motivačními prvky u seniorů mohou být prožitky, sociální kontakt či soběstačnost. Tai chi může být motivací pro získání celkové pozitivního naladění organismu, zdravotního efektu, zábavu a navození sociálních vztahů.

Také může pomoct s motivací zaměnit slovo cvičení, které evokuje fyzickou zátěž třeba na pohyba říct si "jdu se hýbat" nebo "jdu sportovat". Měla by to být aktivita, tedy cvičení, které seniora bude bavit a bude se moct zlepšovat

Může fungovat i představa (tzv. pozitivní motivace) a představovat si například, jak to bude příjemné, až mě přestanou bolest záda, co budu moct vše dělat nebo když se udržím stát na jedné noze třeba 5 sekund a nyní senior neudrží rovnováhu ani na malou chvilku.

A nesmím zapomenout na "parťáka". Ve dvou se to lépe táhne, takže ideálně si najít někoho ze svých kamarádů, který by chodil tai chi cvičit s vámi. 

Není tai chi složité cvičení na naučení?

Tai chi je jako učení jakékoli jiné praxe nebo dovednosti. Naučit se novému umění vyžaduje čas a trpělivost, a to je velká část toho, co může pro některé lidi učinit tai chi náročným.

Tai chi je ve své podstatě snadné, ale zkoordinovat najednou několik pohybů se může někomu zdát na naučení náročné.    

Věci jsou těžké, když je neumíme, a snadné, když už to známe :-)

Potřebuji k cvičení tai-chi speciální obuv a oblečení ?

Vůbec ne. Jako obuv vám postačí jednoduché tenisky či cvičky, prostě boty s rovnou podrážkou. 

V Tchaj-ti centru Ostrava můžete cvičit i v ponožkách bez bot. V chodidle máme různé receptory, díky nim vnímáme různé pocity nebo polohu a pohyb těla. A představte si, že po celý den máme boty a papuče a tak velkou část takových signálů odpojíme. Není to škoda? Proto u nás nejraději cvičíme bez obuvi.

Je lepší cvičit tai-chi venku v přírodě či doma nebo je to jedno?

Nejlepší je cvičení tai chi v přírodě, v parku, lese a v blízkosti vody. Říká se tomu "zelené cvičení".

Každodenní interakce s přírodou zlepšuje duševní zdraví tím, že snižuje úroveň stresu, úzkosti a dokonce zlepšuje příznaky deprese. Takže cvičení venku třeba na zahradě je samozřejmě lepší než cvičit v uzavřeném prostoru doma. Na naši náladu má tak velký vliv cvičení na čerstvém vzduchu a zeleň kolem nás.



Tai chi zelené cvičení může přinést:

Shrnutí článku o výhodách cvičení senior tai chi

Tai Chi je zdravý dar z dávných dob, který i dnes poskytuje své neuvěřitelné výhody seniorům. Od podpory fyzického zdraví po zlepšení duševní jasnosti a posílení sociálních vazeb.

Cvičení tai chi obohacuje životy starších dospělých a přináší tak seniorům mnoho zdravotních benefitů. Jeho jemné a plynulé pohyby vytvářejí ladný a harmonický tanec. Pohyb propojuje mysl, tělo i duši a umožňují seniorům, aby svá zlatá léta přijali s grácií a vitalitou. 


Nečekejte a pojďte na tai chi

Na nic nečekejte, najděte si klub tai chi a zapojte se do lekcí tai chi pro seniory ve vaší oblasti. Pak jen vychutnávejte zdravotní účinky cvičení plnými doušky.


Jsem senior z Ostravy

Tak to máte snadné. V Ostravě kurzy tai chi pro seniory najdete v Tchaj-ti centru Ostrava. Lekce se cvičením pro seniory jsou bezpečné v přívětivém menším studiu.

Během těchto lekcí budete mít příležitost naučit se základní principy tai chi, porozumět správnému postavení těla a praktikovat techniky dechového cvičení. Jak budete v tai chi postupovat krůček po krůčku, zaznamenáte postupné zlepšení fyzické síly, flexibility a celkové vitality. 

Meditativní aspekt tai chi vám navíc pomůže kultivovat všímavost a umožní vám plně se ponořit do přítomného okamžiku. Nejen, že budete využívat fyzické a duševní výhody ze cvičení tai chi, ale také se stanete součástí přátelské komunity stejně smýšlejících lidí. Kamarádství a sociální vazby vytvořené během lekcí tai chi mohou obohatit váš život a poskytnout vám pocit sounáležitosti, který je skutečně neocenitelný.   

Vydejte se se mnou, trenérem Marcelem na cestu k lepšímu lepšímu zdraví a pohodě. 

Pokud si nejste jisti, zda začít svou cestu tai chi sami, proč nepozvat kamarádku, aby se k vám připojila? Společné prozkoumávání této krásné praxe může učinit zážitek ještě příjemnějším a motivujícím. Pamatujte, že tai chi je pro každého, bez ohledu na úroveň zdatnosti nebo předchozí zkušenosti. 

Udělejte tedy první krok a objevte kouzlo tai chi pro seniory v Ostravě, v Tchaj-ti centru pod vedením přátelského trenéra Marcela. Tai chi s Marcelem vám má co nabídnout. Připojte se do Ostravského kurzu pro seniory, přijměte harmonické pohyby a vychutnejte si pocit klidu a vitality, které vám senior cvičení v Ostravě přináší do života. 

Chcete být fit a příliš se nestresovat?

Je vám 60 let a více? Tak pojďte na tai chi cvičení pro seniory

Rozhovor o tai chi se mnou v Českém rozhlase Ostrava

Byl jsem pozván do poradny Českého rozhlasu Ostrava, abych zde zodpověděl dotazy na téma

Jak se udržet fit a jak zdravě sportovat i ve vyšším věku?

Rozhovor týkající se cvičení tai chi pro seniory si můžete 

poslechnout tady