Tai Chi nebo jóga?

Tai Chi nebo jóga. Co je lepší pro tělo a duši? 

Tai chi i jóga jsou tradiční cvičení, která jsou oblíbená po celém světě. Obě tyto cvičení mají mnoho výhod pro tělo i mysl.  

Má tai chi stejné výhody jako jóga?

Které cvičení je lepší? A existují rozdíly mezi nimi? Jak si vybrat mezi tai chi a jógou?  Navzdory jejich podobnosti jako je meditace, hluboké dýchání a pohybové sekvence se totiž v mnoha ohledech liší. 

Jóga

Je to starobylá indická praxe, která kombinuje fyzické cvičení s meditací a dechem. Cílem jógy je dosáhnout fyzického, mentálního a duchovního zdraví. Jógové cviky jsou zaměřeny na posílení svalů, zlepšení flexibility i koordinace. Jóga také pomáhá na stres, úzkost a může zlepšit kvalitu spánku.  

Tai chi


Tai chi je tradiční čínské cvičení, které kombinuje pohyby, dechovou techniku a pohybovou meditaci. Cílem tai chi je dosáhnout rovnováhy a harmonie těla a mysli. Tai chi pohyby jsou jemné, kruhové, pomalé, plynulé a zaměřují se na uvolnění svalů a zlepšení flexibility. 

Tai chi pomáhá snižovat stres, úzkost, mírné deprese a také může zlepšit spánek. Cvičení tai chi se provádí ve stoje.

Odlišnosti mezi tai chi a jógou

Jógové cvičení

Taiji cvičení

Asi nejviditelnějším rozdílem mezi jógou a tai chi je zaměření pohybů (cviků). Jóga se zaměřuje na posílení svalů a zlepšení ohebnosti, tai chi se svým principem zaměřuje na uvolnění svalů a přirozenou flexibilitu. 

Je účinnější jóga? Nebo tai chi?

Obě tyto cvičení mají mnoho výhod pro tělo i mysl. Výhody jsou ve své podstatě stejné nebo obdobné.


Pokud tedy hledáte způsob, jak zlepšit své zdraví a uvolnit svou mysl, může být jóga i tai chi pro vás tou správnou volbou.


Jablko i hruška jsou obě ovoce. Jednomu bude chutnat jablko a druhému hruška. A stejné je to s jógou a tai chi. 


A co je fajn? Na tai chi nepotřebujete žádné pomůcky. U jógy stačí položit jen podložku na podlahu a můžete cvičit.