Nabídka kurzů je široká. Tai chi cvičení nabízí kurzy otevřené i uzavřené. Který typ kurzu je lepší? 

Otevřené kurzy tai chi vs uzavřené kurzy tai chi.

Rozhodujete se začít se cvičením tai chi a poohlížíte se po možnostech, které se ve vašem okolí nabízejí. Můžete se setkat s kurzy, které jsou tzv uzavřené nebo otevřené. Mohou to být kurzy tai chi, ale i kurzy jógy, kurzy čchi kung nebo kurzy pilates. 

Uzavřený kurz tai chi

Tai chi kurz uzavřený je nabídka kurzu, který má začátek a konec. Představte si, že je březen a vás napadne, že byste chtěli vyzkoušet nějaké pohodové cvičení. Možná jste už slyšeli o tai chi, protože vaše kolegyně z práce jej cvičí. Tak se rozhodnete, že tai chi vyzkoušíte také.


Najdete si na internetu klub tai chi a podíváte se na rozvrh. Vyhovuje vám termín i čas kurzu. Jenže zjistíte, že i když je volné místo, do kurzu vás nevezmou. Musíte si počkat až na září, kdy budou probíhat nové nábory.

Nevezmou vás i když volná místa jsou

Tak si řeknete "je to vůbec možné"? Já chci začít cvičit tai chi teď hned a nechci čekat další půl rok. Tak proč nemohu vstoupit do kurzu, když tam přeci jsou volná místa?


Důvodem je to, že se jedná o uzavřený kurz taiji. Začne v únoru a končí v červnu. Jakmile se kurz rozjede, již není možnost se přidat. A vy tak musíte hledat jinou školu tai chi nebo si počkat 6 měsíců, než vás přijmou do nového tai chi kurzu. 

Má takový kurz tai chi (jógy, čchi kung, pilates) nějaké výhody? A co nevýhody? Jsou i zápory takového uzavřeného kurzu? Posuďte sami.


Výhody uzavřeného kurzu


Nevýhody uzavřeného kurzu

Otevřený kurz tai chi

Co je otevřený kurz tai chi? Je to kurz, do kterého můžete vstoupit kdykolv i v průběhu kurzu, pokud je volné místo. Žádné čekání několik měsíců na začátek nového kurzu tai chi, ale rovnou jdete cvičit. A to je skvělé. 


Výhody otevřeného kurzu


Nevýhody uzavřeného kurzu

Jaký kurz je lepší?

Je lepší kurz otevřený nebo kurz uzavřený? Rozhodnutí nechávám na vás. 


Jednomu bude vyhovovat otevřený kurz a třeba druhému kurz tai chi, který je uzavřený.


V Tchaj-ťi centru v Ostravě využívám jako trenér otevřené kurzy tai chi. Vyhovuje to i klientům. Ví, že mohou po celé roky cvičit ve stále stejném termínu a čase. A není také problém přejít do jiného kurzu v jiný den. Otevřené kurzy jsou tak flexibilní pro klienty a ti to vítají.