🛑 Právě probíhá zápis na nové kurzy květen - červen
Rozhodujete se začít se cvičením tai chi a poohlížíte se po možnostech, které se ve vašem okolí nabízejí. Můžete se setkat s kurzy, které jsou tzv uzavřené nebo otevřené. Mohou to být kurzy tai chi, ale i kurzy jógy, kurzy čchi kung nebo kurzy pilates.
Tai chi kurz uzavřený je nabídka kurzu, který má začátek a konec. Představte si, že je březen a vás napadne, že byste chtěli vyzkoušet nějaké pohodové cvičení. Možná jste už slyšeli o tai chi, protože vaše kolegyně z práce jej cvičí. Tak se rozhodnete, že tai chi vyzkoušíte také.
Najdete si na internetu klub tai chi a podíváte se na rozvrh. Vyhovuje vám termín i čas kurzu. Jenže zjistíte, že i když je volné místo, do kurzu vás nevezmou. Musíte si počkat až na září, kdy budou probíhat nové nábory.
Tak si řeknete "je to vůbec možné"? Já chci začít cvičit tai chi teď hned a nechci čekat další půl rok. Tak proč nemohu vstoupit do kurzu, když tam přeci jsou volná místa?
Důvodem je to, že se jedná o uzavřený kurz taiji. Začne v únoru a končí v červnu. Jakmile se kurz rozjede, již není možnost se přidat. A vy tak musíte hledat jinou školu tai chi nebo si počkat 6 měsíců, než vás přijmou do nového tai chi kurzu.
Má takový kurz tai chi (jógy, čchi kung, pilates) nějaké výhody? A co nevýhody? Jsou i zápory takového uzavřeného kurzu? Posuďte sami.
Výhody uzavřeného kurzu
Výhodou uzavřeného kurzu je, že každá lekce má své téma. Všichni ve skupině se učíte stejné věci. Kurz je tak veden v duchu toho, že celá skupina je na stejné úrovni.
Na každé lekci se scházíte se stále stejnou skupinou lidí, které pak již dobře znáte.
Nevýhody uzavřeného kurzu
První nevýhoda je, že nemůžete vstoupit do již rozjetého kurzu i když máte velkou chuť začít cvičit teď hned. Musíte tak čekat do doby, než začne nový kurz tai chi (jógy, čchi kung, pilates). A to může být i více jak 6měsíců.
Další nevýhodou je nemožnost si nahradit zameškané lekce. U uzavřených kurzů s největší pravděpodobností nepochodíte a přijdete o peníze i lekci.
A dle mého toto je největší nevýhoda uzavřených kurzů. Stane se, že zameškáte 2 lekce po sobě z důvodu nemoci. Pak následně absolvujete 1 lekci a na další lekci vám to opět nevyjde, protože musíte zůstat přesčas v práci. Než popíši co se stane, tak uvedu ještě jeden příklad. Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl. Chodíte na kurz pravidelně, ale nemůžete si tak rychle zapamatovat techniku cvičení jako ostatní kurzisté. Co se stane? Následuje to, že začnete ostatní zdržovat. Také lektorka či trenér začne být nevrlý, protože se musí extra věnovat vám a ne celé skupině. Jste pozadu s technikami, protože jste chyběli na několika lekcích a nebo prostě nepostupujete tak rychle ve výuce jako ostatní. A ostatní ze skupinky vám budou dávat brzy najevo, že je zdržujete. Co se stane? Budete ve stresu, budete se cítit nepříjemně a velmi brzy to vzdáte. Kurz nedokončíte a přijdete o peníze za uhrazený kurz. Je docela možné, že po takové zkušenosti i zanevřete na cvičení tai chi. A to je nemilé.
Co je otevřený kurz tai chi? Je to kurz, do kterého můžete vstoupit kdykolv i v průběhu kurzu, pokud je volné místo. Žádné čekání několik měsíců na začátek nového kurzu tai chi, ale rovnou jdete cvičit. A to je skvělé.
Výhody otevřeného kurzu
Výhodou otevřeného kurzu je, že můžete nastoupit ihned bez čekání.
Na těchto lekcích se scházíte se stále stejnou skupinou lidí, které pak již dobře znáte. Pokud je volné místo, může se tak do vaší skupiny přidat nový člen.
Většinou by se mělo cvičit v malé skupince lidí (v Tchajti centru to tak máme)
Učíte se techniky dle svého tempa. A to je obrovská výhoda. Zameškáte několik lekcí? Nevadí. Nestíháte se učit tak rychle jako někteří cvičenci ve skupině? Nevadí. Postupujete krůček po krůčku svoji rychlostí, protože není kam spěchat. Většinou jste každý na jiné technické úrovni, ale přesto cvičíte na lekcích tai chi společně a nikoho nezdržujete.
Nevýhody uzavřeného kurzu
Nevýhodou může pro některé být to, že v učité chvíli cvičíte sami, protože lektorka či trenér přešel k dalšímu cvičícímu, kterému vysvětluje techniku. Tato nevýhoda je však výhodou, protože se učíte pracovat sami na sobě, vnímat sami sebe. Učíte se trpělivosti a koncetraci.
Popravdě nevím o jiné nevýhodě.
Je lepší kurz otevřený nebo kurz uzavřený? Rozhodnutí nechávám na vás.
Jednomu bude vyhovovat otevřený kurz a třeba druhému kurz tai chi, který je uzavřený.
V Tchaj-ťi centru v Ostravě využívám jako trenér otevřené kurzy tai chi. Vyhovuje to i klientům. Ví, že mohou po celé roky cvičit ve stále stejném termínu a čase. A není také problém přejít do jiného kurzu v jiný den. Otevřené kurzy jsou tak flexibilní pro klienty a ti to vítají.